با شناختن تیپ بدنی خود میتوانید استعداد و توانایی های فیزیکی و بدنی خود را بشناسید و مطابق با آن انتظار داشته باشید , حقیقت این است که تنوع ژنتیک بسیار است و میتوان بر اساس نوع تیپ بدنی هدفمندی بهتری داشت .

انواع تیپ بدنی

1- تیپ بدنی اندومورف (Endomorph)

هیکل بدنی چاق و  فربه دارند، ساختار بدنی شان به طور مشخص در اطراف دستگاه گوارش توسعه می یابد و شکم محور است. این افراد معمولا دارای دور کمر پهن و شانه های کم عرض هستند، چربی فراوان سرتاسر بدنشان را فرا می گیرد . دستها و پاهای کوتاه دارند و عریض بودن از دید  پهلو و متابولیسم پایین از سایر مشخصات فیزیکی آنهاست .

2- تیپ بدنی مزومورف (Mesomorph)

مزومورف ها ساختار بدنی ورزیده دارند، و مستعد ترین افراد برای ورزش بدنسازی به شمار می روند دارای شانه های پهن، میان تنه باریک همراه با بازوها و مفاصل و زانوهای نیرومنداند و چربی اندک در بدنشان دیده می شود. تیپ بدنی آن ها در اطراف ماهیچه ها و سیستم گردش خون تمرکز می یابد. افراد این گروه می توانند بدون دشواری زیاد توده عضلانی شان را گسترش دهند . کسانی که خاصیت مزومورف بیشتری دارند ، برای ورزش هایی مثل وزنه برداری و بدنسازی مناسب هستند،

3- تیپ بدنی اکتومورف (Ectomorph)

فیزیک بدنی یک فرد اکتومورف، دارای شانه ها و دور کمر باریک، صورت لاغر و پیشانی بلند و کشیده، قفسه سینه لاغر و باریک و دست و پاهای نحیف و لاغر است. اکتومورف ها چربی کمی در بدن دارند و افزایش وزن و توده عضلانی آنها به سختی صورت می گیرد، رشد اکتومورف ها در اطراف سیستم عصبی تمرکز می یابد , ورزش هایی مثل دوندگی استقامت احتیاج به هیکل اکتومورف دارد.

لازم به ذکر است که تمامی خصوصیات گفته شده امکان دارد که در تمام افراد صدق نکند و فردی خصوصیاتی از دو تیپ بدنی را با هم داشته باشد . نوع فیزیک بدنی حرف اول و آخر را نمی زند ولی انتخاب صحیح براساس نوع فیزیک بدنی میتواند از عوامل بسیار موثر در میزان موفقیت یک ورزشکار  باشد .
طبقه بندی: انواع تیپ بدنی، 
برچسب ها: انواع تیپ بدنی، تیپ بدنی بدنسازی، تیپ بدنی، تیپ بدنسازی، تیپهای بدنسازی، تیپ بدن بدنسازی، تیپ بدن،  

تاریخ : دوشنبه 7 مرداد 1392 | 10:39 ق.ظ | نویسنده : مرتضی شعبانی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات